Jak nauczyć się odróżniania stron PRAWA-LEWA

Jak nauczyć się odróżniania stron

Ależ ten instruktor mnie dzisiaj wymęczył. Przyczepił się do tej lewej strony strasznie. Tak, wiem że to najlepszy instruktor w Gdańsku. Wiem, że ma ogromne doświadczenie … no ale na mnie ewidentnie się zawziął. Gdzie jest ta lewa strona, a gdzie prawa? Jak nauczyć się odróżniania stron PRAWA-LEWA

Jak nauczyć się odróżniania stron?

Oto jest pytanie. Okazuje się, że problem z rozróżnianiem stron ma bardzo dużo osób. I nie wynika to tylko z roztrzepania. Te trudności z rozróżnianiem strony lewej od strony prawej mogą być wynikiem:

  • Lewo-prawoślep: Jest to potoczna nazwa, która dość dobrze opisuje problem.
  • Afazja przestrzenna (dyspraksja przestrzenna): To pojęcie medyczne, które obejmuje szerszy zakres trudności z orientacją przestrzenną, nie tylko z rozróżnianiem lewej i prawej strony.
  • Zaburzenia lateralizacji (niedorozwój lateralizacji): To pojęcie neurologiczne, które odnosi się do nieprawidłowego rozwoju dominacji jednej strony ciała nad drugą. Może to prowadzić do trudności z rozróżnianiem lewej i prawej strony, a także z innymi czynnościami, takimi jak pisanie i czytanie.
  • Dyspraksja directionalna: To rzadziej używane pojęcie, które również odnosi się do trudności z rozróżnianiem lewej i prawej strony.

Osoby, które mają dezorientację przestrzenną, problem z orientacją lub brak poczucia kierunku, również będą miały utrudnione zadanie.

Jak sobie z tym poradzić? Jak nauczyć się odróżniania stron?

Wizualne wskazówki na odróżnianie stron:

  • Kierownica: W większości samochodów kierownica jest po lewej stronie pojazdu
  • Znaki drogowe: Znaki drogowe są zwykle umieszczone po prawej stronie drogi.
  • Jazda: w Polsce obowiązuje ruch prawo-stronny

Fizyczne wskazówki:

  • Dźwignia zmiany biegów: W samochodach z manualną skrzynią biegów dźwignia zmiany biegów jest zwykle umieszczona po prawej stronie kierownicy.
  • Hamulec ręczny: Hamulec ręczny jest zwykle umieszczony po prawej stronie fotela kierowcy.
  • Pedały: Pedał hamulca jest zwykle po lewej stronie pedału gazu.

Pamięć mięśniowa:

Z czasem kierowcy rozwijają pamięć mięśniową, która pomaga im w rozróżnianiu strony lewej od prawej podczas jazdy. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w wyrobieniu tej pamięci mięśniowej. Kluczem do wytworzenia pamięci mięśniowej jest powtarzanie. Im częściej będziesz ćwiczyć ruchy związane z odróżnianiem stron (np. sięganie prawą ręką po szklankę wody, wskazywanie lewą nogą), tym łatwiej będzie Ci je wykonywać automatycznie. Skup się na świadomym wykonywaniu ruchów na początku. Zwróć uwagę na zaangażowane mięśnie i sposób wykonywania ruchu. Z czasem ruchy staną się bardziej naturalne i automatyczne. Przed wykonaniem ruchu wyobraź sobie siebie, jak go wykonujesz poprawnie. Wizualizacja może pomóc w zakodowaniu wzorca ruchowego w mózgu i ułatwić jego wykonanie.

Ćwicz w domu: Dodanie lekkiego oporu (np. lekkich hantli, taśmy oporowej) może zwiększyć wyzwanie i pomóc wzmocnić mięśnie zaangażowane w odróżnianie stron

Porady praktyczne jak nauczyć się odróżniania stron:

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę za kierownicą, umawiając się na jazdy na kursie prawa jazdy, załóż pierścionki tylko na prawą rękę. Jeżeli jesteście mężczyzną i nie gustujesz w tego typu biżuterii, obrączka będzie dobrym rozwiązaniem. A może bransoletka na prawej ręce?

Umieść etykiety „lewa” i „prawa” na swoich rękach lub butach, aby przypomnieć sobie, która strona jest która. Literka L na lewej ręce i literka P na prawej sprawdzają się bardzo dobrze.

Włącz ćwiczenia odróżniania stron do codziennych czynności, takich jak sięganie po przedmioty, otwieranie drzwi lub chodzenie po schodach.

No i na koniec porada, która problemy ze stroną lewą czy prawą „załatwi” raz na zawsze:

Jeżeli patrzysz  na północ to na zachodzie jest lewa ręka a na wschodzie prawa 🙂 I wszystko już jasne